Cena wyprawy

1850 USD

Cena przelotu

2600 - 3600 PLN

Czas trwania

18 dni

Zasady płatności

 • I rata: opłata rezerwacyjna 600 PLN płatna przy zapisie
 • II rata: 1300 USD (- I rata) x kurs sprzedaży NBP płatna na 28 dni przed rozpoczęciem imprezy
 • III rata: 550 USD – uczestnik zabiera ze sobą

Świadczenia

Cena obejmuje:

 • Wiza indonezyjska
 • Przejazdy lokalnymi środkami transportu i wynajętymi samochodami
 • Bilety wstepów do zwiedzanych obiektów i parków narodowych, pozwolenia
 • 5 dniowy rejs małym statkiem, sprzęt do snoorkowania, wszystkie atrakcje rejsu
 • Pełne wyżywienie w trakcie rejsu
 • Trekking na wulkan Bromo
 • Licencjonowany polski przewodnik
 • Ubezpieczenie NW i KL
 • Przelot wewnętrzny Mataram – Jakarta
 • Zakwaterowanie w hotelikach klasy turystycznej- czystych i z ciepłą wodą
 • Podczas rejsu spanie na zadaszonym pokładzie na wygodnych materacach z poduszkami

Dodatkowo płatny:

 • Bilet lotniczy

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza rejsem ok. 15 USD dziennie
 • Atrakcji dodatkowych: przejazd jeepami na punkt widokowy nad wulkanem Bromo, wizyty w SPA, innych atrakcji nie ujętych w programie
 • Spania w 2 osobowej kajucie na statku, dopłata 110 USD
 • Napojów w trakcie rejsu (ceny na statku normalne)

Uwagi do oferty

 • Przy wjeździe paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy

Indonezja

Termin: 26.06-13.07.2013 (18 dni)

JAWA – BALI – LOMBOK – SUMBAWA – KOMODO – RINCA – FLORES

DLA GŁODNYCH WRAŻEŃ

Wyobraź sobie, że…

 • Spojrzysz w dymiące wnętrze wulkanu Bromo
 • Popłyniesz statkiem między rajskimi wysepkami z kremowym piaskiem
 • Spróbujesz smaku nasi goreng w różnych odmianach
 • Wytropisz największe jaszczurki świata z aparatem gotowym do strzału
 • Pofruniesz jak Tarzan na lianie nad wodospadem
 • Dmuchniesz z prawdziwej dmuchawki używanej do polowań na Borneo
 • Popatrzysz na zamgloną dżunglę ze szczytu Borobodur- największej budyjskiej świątyni świata
 • snoorkujesz w turkusowej wodzie nad najpiekniejszymi koralowymi rafami z milionami kolorowych rybek
 • Posmakujesz sałatki z kwiatu bananowca
 • Pozdrowisz delfiny
 • Złożysz ofiarę duchom Bali
 • Sfotografujesz autentyczne domy na palach
 • Przejrzysz się w sadzawce pełnej lotosów
 • Wyciągniesz rękę po słodkie egzotyczne owoce
 • Kupisz wspaniałe niepowtarzalne rzeźby, które ozdobią twój dom
 • Zanurzysz się w zieleń tarasów ryżowych Bali
 • Spróbujesz mangostanu, owocu delikatniejszego od wszystkich
 • Albo śmierdzącego duriana, by dać się zauroczyć jego smakowi
 • Przejdziesz kawałek Sumbawy i wioskę domów na palach zanurzonych w tropikalnym lesie
 • Zobaczysz jak rosną przyprawy: goździki, nasiona muszkatałowca, pieprz i wanilia

DZIEŃ PO DNIU

 1. dzień – WYLOT i przesiadka w jednym z  portów lotniczych
 2. dzień – przylot do JAKARTY (stolicy Indonezji) na wyspie Jawa. Zajrzymy do portu Sunda Kelapa, w XIV wieku obsługującego handel korzeniami z kupcami chińskimi, indyjskimi i arabskimi. Holendrzy nazwali miasto Batawią i stąd przez 350 lat rządzili swoimi koloniami. Odwiedzimy starą dzielnicę holenderską i będziemy podziwiać jedną z ostatnich na świecie żaglowych flot handlowych. Wypijemy kawę w klimatycznej Cafe Batavia. Przejedziemy się trójkołowym bajajem i spojrzymy na panoramę miasta ze szczytu pomnika Monas.
 3. dzień – podróż pociągiem do JOGYAKARTY – kulturalnego centrum wyspy, przez ryżowe pola, małe miasteczka, wspaniałe widoki. Jogya to miasto zabytkowych świątyń, pałaców, batików, koncertów gamelanu i przedstawień teatru cieni. Przespacerujemy się po ptasim bazarze, przejdziemy labiryntem uliczek dzielnicy należącej do pałacu sułtańskiego, Popatrzymy na malowanie batików i tworzenie ażurowych  lalek  do teatru cieni.
 4. dzień – zapolujemy na wschód słońca nad buddyjską świątynią BOROBODUR, wspinając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara po kolejnych rzeźbionych tarasach tworzących model kosmosu. Trud wynagrodzą piękne zdjęcia ze szczytu,  posągów Buddy i kamiennych dzwonów na tle mgieł unoszących się nad zieloną dżunglą . Przejedziemy do kompleksu świątyń hinduistycznych  PRAMBANAN w Dolinie Królów, największego i najbardziej urzekającego na Jawie. Po południu dokończymy zwiedzanie Jogyi.
 5. dzień – ruszymy w podróż do podnóża WULKANU BROMO, zatrzymamy się w maleńkiej wiosce niemal na krawędzi krateru. Widok zapiera dech w piersiach, księżycowy krajobraz  wulkanicznych stożków w płaskim morzu zastygłej lawy to jeden z najbardziej malowniczych w Indonezji. Podpatrzymy codzienne życie mieszkańców prawdziwej indonezyjskiej wioski, uprawiających ręcznie pola na stokach gór.
 6. dzień – dla chętnych przejazd jeepami na punkt widokowy o wschodzie słońca. Dla wszystkich  mały TREKKING przez wnętrze dużego krateru, wejście na stożek wulkanu BROMO by spojrzeć do jego dymiącego wnętrza. Można tą trasę pokonać na grzbiecie konika , ewentualnie tylko na nim wrócić. Przejazd mikrobusem i promem na wyspę Bali, do Loviny.
 7. dzień – BALI, zasłużony luźniejszy dzień odpoczynku. Proponuję spacer po rybackiej wiosce, wzdłuż plaży,  pławienie się w gorących leczniczych źródłach siarkowej wody otoczonych bujną tropikalną roślinnością. Dla chętnych wyprawa w morze na kolorowych łodziach o pajęczych nóżkach.
 8. dzień  - BALI, całodniowa wyprawa wynajętym samochodem pozwalająca poczuć prawdziwy urok tej niepowtarzalnej wyspy, na który składają się wspaniała kultura i sztuka, olśniewające krajobrazy, przepiękne plaże i tysiące świątyń. Poranne ofiary dla duchów na progu domów, restauracji i sklepów to rzecz tutaj w pełni zrozumiała. Odwiedzimy świątynię TANAH LOT na południowym wybrzeżu, wznoszącą się na skale otoczonej morzem. Podobno strzegą jej jadowite węże morskie. Zatrzymamy się w wioskach oferujących rękodzieło, będziemy podziwiać najpiękniejsze tarasy ryżowe i pola pełne przypraw. Pojedziemy do UBUDU, ośrodka kultury i sztuki i przywitamy się z psotnymi makakami z małpiego lasu. Pobuszujemy na miejscowym barwnym targu, wśród tropikalnych owoców, kolorowych plecionych koszyków, egzotycznych przypraw. Wstąpimy do chłodnej kawiarenki  ze stawem pełnym lotosów. Zapewne pamiętacie te miejsca ze słynnej książki „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert. Są naprawdę magiczne. Spojrzymy na Pura Taman Ayun, podobną do ogrodowego sanktuarium na środku jeziora.
 9. dzień – LOMBOK, przejazd na sąsiednią wyspę mikrobusem i lokalnym promem z małej miejscowości Padangbai o białych plażach. Po drodze raz jeszcze widoki krajobrazów Bali i pożegnanie z magiczną wyspą.
 10. dzień REJSLOMBOK i pierwszy dzień rejsu-  poznamy wyspę LOMBOK, zatrzymamy się w tradycyjnych wioskach by zobaczyć codzienne życie mieszkańców, budowę tradycyjnych łodzi, zaokrętujemy się na pokładzie , by wieczorem na małej wyspie zjeść rybę z grilla i tańczyć wokół ogniska.
 11. dzień REJS – żeglując nocą  dopływamy do wyspy SATONDA, ze słonym jeziorem pośrodku. Spacery, obserwowanie ptaków, snoorkowanie (maski i rurki bezpłatnie dostępne na pokładzie statku).
 12. dzień REJS - przypływamy do brzegów słynnej KOMODO i pod czujnym okiem dwóch strażników ruszamy z aparatami pieszo przez dżunglę, aby zapolować na WARANY, największe jaszczurki świata. Zatrzymamy się na piaszczystej plaży ze wspaniałymi warunkami do snoorkowania. Podwodny świat  Parku Narodowego wyspy Komodo to jedno z najpiękniejszych takich miejsc na świecie. Po południu lądowanie w Labuan Bajo na wyspie FLORES i spacer po mieście.
 13. dzień REJS - raniutko popłyniemy na wyspę RINCA, drugą z wysp Parku Narodowego Komodo. Po śniadaniu na pokładzie wyruszymy na spacer podziwiając faunę i florę tropikalnej wyspy. Zapewne ponownie spotkamy warany. Kontynuujemy rejs zatrzymując się przy wysepkach GILI  LABA, a następnie MOYO by popływać i poobserwować podwodny świat.
 14. dzień REJS - po śniadaniu wyruszymy pieszo przez rybacką wioskę do zanurzonego w zieleni wodospadu. Dla odważnych skoki na linie metodą Tarzana w odmęty rzeki. Dla wszystkich miły spacer wśród olbrzymich bambusów w głąb wyspy. Następnie płyniemy do KERAMAT ISLAND, jeszcze raz spojrzeć na piękną kolorową rafę. Dozwolone skoki z pokładu do ciepłego morza . Po pożegnalnym obiedzie opuszczamy statek w Labuan Lombok, i wieczorem docieramy autobusem do Senggigi na wschodnim wybrzeżu Lomboku.
 15. dzień SENGGIGI - poszukamy niedrogich autentycznych pamiątek w galeriach sztuki.
 16. dzień JAKARTA - przelot samolotem z Mataramu na Lomboku do Jakarty na Jawie. Ostatnie zakupy, odwiedzimy duże domy towarowe w poszukiwaniu jedwabnych chust i misternie haftowanych koszul. Zajrzymy na ulicę handlu starociami, by kupić albo choć popodziwiać wielkie rzeźbione bębny z Nowej Gwinei, stare instrumenty muzyczne i setki innych pięknych rzeczy.
 17. dzień WYLOT ( lot trwa w zależności od połączenia  od 17stu do 26 godzin, z przesiadką)
 18. dzień POWRÓT

O WYPRAWIE

Park Narodowy Komodo został właśnie uznany za nowy cud świata. Przepiękne miejsce pełne dziewiczej przyrody, zamieszkane przez największe jaszczurki świata, wciąż rzadko odwiedzane przez turystów.

Poznamy główne wyspy Indonezji, poczujemy ich różnorodność i piękno. Dotkniemy słynnej Bali od mnie turystycznej strony. Zamiast lukrowanych wakacji w kurorcie wybierzemy dzikie plaże, zanurkujemy wśród raf z żółwiami morskimi,  przeżyjemy kulinarne niespodzianki.

Z naszej perspektywy Indonezja może wydawać się mała, ale tak naprawdę pod względem liczby ludności jest czwartym krajem świata. Obecnie liczy 220 mln mieszkańców, przy czym większość z nich mieszka na Jawie i Bali. Archipelag indonezyjski rozciąga się ze wschodu na zachód na ponad 5100 km. Liczy sobie 17 000 wysp, a tylko jedna trzecia z nich jest zamieszkana.

KLIMAT

Leżącą przy równiku Indonezję cechuje gorący tropikalny klimat z przewagą dni słonecznych. Słoneczna i sucha pora roku trwa od kwietnia do października. W pozostałych miesiącach padają deszcze, ale są one ciepłe i nie psują przyjemności korzystania z lata w środku naszej zimy.

KRAINA WIELU KRAIN

Najpiękniejsza w Indonezji jest różnorodność: ludność dzieli się na tysiąc grup i podgrup etnicznych, które mówią 250 językami. Elementem wspólnym jest język bahasa indonesia. Mozajka religijna: muzułmanie, dużo jest też chrześcijan, wyznawcy hinduizmu i buddyzmu. Pierwotną religią mieszkańców archipelagu był animizm – wiara w to, że we wszystkich drzewach, rzekach, przedmiotach, zwierzętach mieszkają duchy. Nadal panuje wiara w moc duchów i pielęgnowanie rytuałów ich obłaskawiania.

SZTUKA

Indonezja to raj dla miłośników rękodzieła artystycznego. Powstające tu rzeźby są cenione przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie. Każda wyspa ma w tym zakresie własne tradycje. Przepieknie rzeźbione meble z egzotycznych gatunków drzew zapełniają miejscowe sklepy. Batik jawajski uważany jest za najznakomitszy. Farbowana tkanina (płótno bądź jedwab) jest powlekana wcześniej roztopionym woskiem pszczelim w miejscach, które mają zostać niezabarwione. Proces może być powtarzany wielokrotnie, do uzyskania wspaniałego efektu.

BALI

Jest najprawdziwszą tropikalną wyspą z marzeń, zamieszkałą przez ludzi o artystycznych duszach, którym udało się stworzyć unikalną, pełną tajemniczych i kolorowych obrzędów kulturę.Balijczycy wyznają swoją odmianę hinduizmu.Mają mnóstwo świąt i uroczystych ceremonii, liczba ich sięga 200 w ciągu roku. Zycie tutejszych mieszkańcow podporządkowane jest przeświadczeniu, że najważniejszym celem człowieka jest zadowolenie licznych duchów, bogów i demonów. Do tego dodajmy tarasy ryżowych pól, piękne plaże, wszechobecną bujną zieleń.

KOMODO

Ojczyzna słynnego warana- smoka z Komodo, jedynego żyjącego na świecie blisliego kuzyna dinozaurów. Warany przekraczają 3 m długości i ważą ok.70 kg . Zywią się padliną, ale gdy jej zabraknie potrafią też polować. Zazwyczaj gryzą ofiarę i czekają na jej śmierć spowodowaną toksycznymi bakteriami żyjącymi w ślinie. Miejsca do nurkowania w obrębie Parku Narodowego Komodo zaliczane są do najpiękniejszych w całej Azji. Pod wodą żyje tu 260 gatunków koralowców, tysiące ryb, żółwie, delfiny i wieloryby.